Експорт електроенергії з України досяг історичного мінімуму, – міжнародний трейдер

  • Директор з розвитку бізнесу швейцарської трейдингової компанії Axpo Джозеф Балог зазначає, що українська електроенергія в даний час неконкурентна в Європі. Експорт електроенергії з України в червні досяг історичного мінімуму, повідомляє Енергобізнес.

    «Ми констатуємо зниження загального експорту електроенергії з України в Європу. Комерційне перетікання становить близько 150 МВт в червні при максимально можливому рівні 645 МВт. Потужності використовуються тільки на 20% – це історичний мінімум», – зазначив він.

    Україна повністю не використовує експортний потенціал, так як українська електроенергія в даний час неконкурентна в Європі. Ціни на електроенергію в Угорщині та Польщі – основних ринках для України – знижуються, вважає експерт.

    «Факт того, що ціна на електроенергію в Україні вища за європейську, створює певні труднощі для України», – наголошує Балог.

    На місце української генерації приходять інші виробники електроенергії з країн Центральної Європи.

    «При цьому для України буде дуже важко повернути втрачену частку на висококонкурентному європейському ринку електроенергії, – відзначає представник Axpo. – Падіння експорту змушує задуматися, чи є Україна надійним і довгостроковим партнером: країна забезпечувала близько 13% загального електроспоживання Угорщини в період 2011-2015 рр».

    На його думку, це суттєва частка ринку. Якщо Україна залишиться значним постачальником електроенергії в Угорщину в 2016 році, то це стане важливим фактором при ціноутворенні для центральноєвропейського ринку електроенергії.

    «Якщо коротко, то обсяги українського експорту електроенергії в Європу скорочуються. Тому не зрозуміло, чи правильно відображає чинний механізм формування ціни на електроенергію в Україні цю негативну тенденцію», – резюмував Джозеф Балог.

    Як уже повідомляв “Галицький кореспондент”, на сьогодні експорт електроенергії мінімальний, тому що ціна не конкурентна в Європі. З 12 енергоблоків Бурштинської ТЕС, котра експортує електрику до країн Європи і яка є одним з основних споживачів вугілля шахт Львівсько-Волинського басейну, працюють тільки 5-6 блоків, на експорт працює тільки 1-1,5 блоки. А в аналогічний період в 2013 році станція працювала 10 блоками, з них чотири-п’ять працювали на експорт. Така ситуація призвела до накопичення вугілля як на складах вугледобувних підприємств країни, так і на складах теплових електростанцій. Для прикладу, на складах ДП «Львівугілля» зараз зберігається майже 100 тисяч тонн, а на складах ДТЕК Західенерго, що є основним споживачем львівських вугільників – 400 тисяч тонн. Через спад економіки в країні зменшилось споживання і на внутрішньому ринку – теплові електростанції скоротили виробництво, блоки простоюють і вугілля спалювати ніде. Корінь проблеми з одного боку в падінні попиту на електроенергію всередині країни, а з іншого – зависока ціна для експорту в Європу. Українські експерти вважають, аби налагодити експорт, треба, щоб в ЄС були зацікавлені купувати нашу електрику. Основна умова для цього — конкурентна ціна. Поки що ціна закупівлі електроенергії на внутрішньому ринку надто висока, оскільки до неї включені також дотації. Відтак міненерго виступило з ініціативою скасувати дотаційні сертифікати при експорті електроенергії. НКРЕКП погодила проект розпорядження міненерго. Тепер його має затвердити уряд.

    Нагадаємо, шахтарські профспілки Західного Донбасу закликали львівських колег об’єднатися.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!