Івано-Франківську – 357

  • З 3 по 7 травня в Івано-Франківську відзначали 357-й день народження міста. Цьогорічне святкування запам’яталось значним розмахом, традиційними фестивалями та новими ідеями.

    День міста

    Урочистий старт святкування Дня міста відбувся п’ятого травня – хода з тисяч людей пройшлася від площі Франка через «стометрівку» до площі Ринок. Потім там відбулось віче – очільники міста та області вітали присутніх, стоячи на балконі Ратуші, бажали процвітання і мирного неба.

    Після цього неподалік відкрили бронзову копію наріжного каменя першої в місті української церкви. Реліквію знайшли під час реконструкції престолу в Архикатедральному соборі Воскресіння у 2012 році. Напис на таблиці вказує на точне місцезнаходження й титул першої української церкви Станіславова.

    Але святкування дня народження Івано-Франківська почалось раніше – третього травня. Однією з перших і найяскравіших подій став Міжнародний фестиваль живої скульптури. Живі статуї – «людина-орігамі», «людина-трава», «людина-земля» та навіть творчі дуети розмістились на «стометрівці», на вулиці Лесі Українки та у парку Міцкевича. Вони викликали здивування і захоплення у франківців та відвідувачів міста, які охоче фотографувалися з незвичними «гостями». До Івано-Франківська приїхали 35 артистів цього жанру з Польщі, Іспанії, Німеччини, Болгарії, Нідерландів, Білорусі та з України.

    Наймасштабнішою ж подією другого дня став Велодень-2019. На велопробіг із синьо-жовтими стрічками зареєструвалось 2458 учасників – таким чином було встановлено своєрідний рекорд України. Колона велосипедистів розтягнулась на кілька кілометрів, проїхавши міськими вулицями.

    Не обійшлось і без привітань. Франківців вітали з днем міста – зокрема, діючий президент України Петро Порошенко, міністр культури Євген Нищук, міський голова Руслан Марцінків, голова обласної ради Олександр Сич та інші посадовці.

    «Наше місто постійно розвивається, ми крок за кроком ідемо вперед. Розвиток громадського транспорту, ремонти скверів і вулиць, оновлення кожного мікрорайону – все це привело до того, що Івано-Франківськ отримав престижний приз Європи. Але головне в місті – це ми, люди, для яких все це і робиться. Я щасливий робити все це з вами і для вас», – сказав франківцям Руслан Марцінків.

    Крім цього, мерія приурочила до дня міста цілий ряд заходів, пов’язаних із відкриттям нових вулиць, скверів, пам’ятників та тролейбусних маршрутів.

     

    Карпатський простір

    Вже вчетверте до Дня міста у Франківську приурочують міжнародний фестиваль «Карпатський простір». Цьогоріч він проходив 3-5 травня, співпавши з основними датами свята. У програмі фестивалю були мистецькі події від 20-ти країн-учасниць, виступи популярних музикантів з України та Європи, виставки, зустрічі з метрами сучасної літератури, концерти, міжнародні зустрічі, туристичні презентації, кінопокази, дитячі локації, презентації їжі і напоїв з різних, вистави, сучасний балет  – всього не перелічити.

    Автором ідеї цього дійства є Богдан Струтинський –  голова Національної спілки театральних діячів України, заслужений діяч мистецтв України та народний артист України. Він переконаний – «Карпатський простір» є однією із найпотужніших історій, яку проживає сучасна Україна.

    «Маємо 20 країн-учасниць – спочатку мало бути 18, але пізніше долучилися ще США і Австрія. Маємо 14 локацій – просторів, або «спейсів», на різний смак. Це і візуальне мистецтво, і театральне, і дипломатичні заходи, і презентації різних країн, і літературна сцена, і музична, і кулінарна. Ми задумували це як своєрідний парад мистецтва, майданчик для культурної дипломатії і для того, щоб справити на світ потужне хороше враження про Прикарпаття. Щодо нових локацій – то маємо «МІФ», новий і незвичний музей Івано-Франківська, який працює у палаці Потоцьких. Там реалізовано абсолютно новий підхід до вивчення історії міста», – розповів Богдан Струтинський.

    Іншою новою локацією фестивалю став «Coffee Space» – кавовий простір біля філармонії, посеред нещодавно оновленої пішохідної зони біля скверу Міцкевича. Там проводились змагання барист з лате-арту, зі сцени лунав джаз і тематична «кавова» музика.

    «Карпатський простір однозначно став візитівкою нашого міста – в Україні та за її межами. Це фестиваль великих можливостей, який об’єднує людей з різними смаками. Мистецтво не потребує перекладу, тут душа говорить з душею. Ми даруємо найкращі стандарти, які є в світовому мистецтві», – сказав Богдан Струтинський на урочистому відкритті фестивалю, яке відбулося 3 травня.

    З головної сцени виступив і міністр культури України Євген Нищук, зазначивши, що «Карпатський простір» став великим комунікаційним центром для різних сфер і питань – не лише культурних, а соціальних, інфраструктурних, туристичних, економічних, бізнесових, освітніх тощо.

    Саме відкриття стало театралізованим дійством, в якому були задіяні актори, ретро-автомобілі і джазові музикант. Перший день дійства завершив виступ відомого гурту «The Hardkiss» на площі Франка, другий день – концерт гурту «KAZKA», а третій і останній завершували Арсен Мірзоян та румунські виконавці Vanotik та Eneli. Послухати улюблених музикантів прийшли тисячі людей. 

    Свято Ковалів

    Одним із дійств, за якими столицю Прикарпаття вже давно знають у світі, стало також «Свято Ковалів». На три дні ковалі розмістились на площі фортечної галереї «Бастіон» – тут вони створювали свої вироби і продавали їх.

    «Ковальство це і професія, і хобі, і взагалі моє життя. Займаюся цим понад 10 років, зробив уже чимало скульптур, зокрема – талісман Дніпра, який встановили неподалік від ріки. Це своєрідний кований герб нашого міста», – розповів коваль на прізвисько Талісман, родом із Дніпра.

    Родзинкою цьогорічного фестивалю стало встановлення сотні кованих скульптур птахів у небі неподалік від площі Шептицького та площі Ринок. Це – подарунок ковалів для Івано-Франківська. Згодом цих птахів обіцяють навіть підсвітити.

    Організатор фестивалю Сергій Полуботько зазначив, що цьогоріч темою дійства стали екологічні проблеми. Всі учасники «Свята ковалів» створювали символічні якорі. Втім, коваль не сказав, що з цими якорями робитимуть згодом – лише натякнув, що буде щось не менш цікаве, ніж ковані.

    В рамках цього фестивалю також відбулися нічні кування на вулиці Лесі Українки. У середмісті, на очах сотень людей, ковалі під керівництвом Василя Гудими виковали великий якір миру для Івано-Франківська. Його обіцяють використати наступного року в одній з інсталяцій. Дійство відбувалося під музичний та візуальний супровід – джаз, електронна музика, контрабас, віджеї, лазерне світлове шоу тощо.

    Несподіванки і плани на майбутнє

    Фестивальний настрій франківцям дещо зіпсувала погода – у суботу та в неділю майже безперестанку лив дощ. Через це святкова хода та концерти хедлайнерів виглядали як багатотисячні паради парасольок, та й насолодитися подіями на відкритому повітрі злива заважала сильно.

    На жаль, не обійшлося без п’яного конфлікту з застосуванням зброї. В ніч з 4 на 5 травня до поліції від лікарів надійшло повідомлення про госпіталізацію 17-річного франківця з тілесними ушкодженнями. У хлопця було небезпечне проникаюче ножове поранення грудної клітки. Рану він отримав під час конфлікту з п’яним чоловіком, який переріс у бійку. Зловмисник витягнув ножа та наніс хлопцеві один удар в ділянку грудної клітки, після чого втікз місця злочину.

    Потерпілий у тяжкому стані перебуває в медзакладі. Впродовж ночі поліцейські встановили особу підозрюваного, а наступного дня розшукали і затримали чоловіка. Йдеться про 27-річного франківця, який в минулому мав проблеми із законом і був засуджений за крадіжки та хуліганство. Чоловіка затримали. Йому загрожує серйозний тюремний термін.

    А серед приємних несподіванок було два освідчення у коханні з головної сцени «Карпатського простору». У суботу пропозицію своїй коханій зробив франківець Юрій, а у неділю ще один хлопець на ім’я Артур зізнався у коханні Андріані. Обидві дівчини під овації тисячних натовпів відповіли «так».

    «Було дуже багато фестивалів та локацій – це святкування Дня міста вийшло найпотужнішим за останні роки», – підсумовує міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Мені дуже сподобались живі скульптури, це було вперше, це було дуже інноваційно для нашого міста. Також дуже сподобалися джазова програма і показ мод «Край.КА» – надзвичайно гарний етнічний одяг. І, звісно, концерти були також хорошими. Фестиваль був дуже масштабним, його фінансували і міська рада, і обласна, і Міністерство культури, і іноземні посольства. Загальний кошторис я зараз навіть назвати не зможу – забагато всіх було задіяно».

    За словами міського голови, в наступному році фестиваль «Карпатський простір» однозначно теж відбудеться. Що саме буде у програмі, мер ще не знає – адже ідеї ще лише обговорюються. Зате Руслан Марцінків привідкрив завісу таємничості над питанням, для чого в Івано-Франківську кували якорі.

    «Є така ідея у нас – на відкритті оновленої інфраструктури міського озера буде спущено на воду човен вікінгів, і великий якір призначено саме для цього човна», – пояснив мер.

    Святкування Дня міста однозначно вдалось. Залишається лише побажати організаторам всіх цих фестивалів попутного вітру, чекати наступного року та сподіватись, що їм вдасться здивувати франківців і гостей міста знову.

    Тарас Волошин

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!