Наскільки безпечні електронні сигарети?

  • Близько десяти років тому на світовому ринку з’явилися електронні сигарети. Ноу-хау досить швидко стало популярним серед курців: виробники стверджували, що новинка не тільки безпечніша за звичайну сигарету, але і називали її ефективним способом боротьби з курінням. Всю правду про електронні сигарети розповідають завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб Микола Островський і доцент кафедри Олександр Варунків.

     Вайпінг

    Електронна сигарета стає все більш популярним явищем впродовж останніх кількох років, формуючи цілу соціальну групу осіб, які називають себе «vapers» (від англ. vapor – пара), а процес “куріння” – вайпінгом. “Електронні сигарети”, або “електронні системи доставки нікотину (ЕСДН)”, являють собою пристрої,  що виглядають як справжні сигарети та повністю імітують процес куріння, доставляючи до легень пару.

    Вони складаються з трьох частин: акумулятора, парогенератора і картриджа. З рідини, що міститься в картриджі, створюється суспензія, яка може вдихатися курцем, імітуючи сигаретний дим. На відміну від традиційних сигарет, у цих пристроях немає тютюну, але рідина в картриджі, крім нікотину, одержуваного з тютюнового листя, складається з пропіленгліколю, гліцерину, а як ароматизатори можуть використовуватися тютюн, ментол, кава, фрукти, солодощі чи алкоголь.

    Першим, кому прийшла ідея створення прототипу електронної сигарети, був американський винахідник Герберт А. Гілберт, який подав заявку на реєстрацію патенту ще в 1963 році, а два роки по тому Гілберту видали патент.

    Проте та електронна сигарета, яку ми звикли бачити тепер, була винайдена в 2004 році в Гонконгу винахідником Хоном Ліком. Батько вченого був затятим курцем із великим стажем, і хоч все своє життя він намагався позбутися згубної звички, зрештою вона вбила його. Так Хон Лік як пристрасний курець, поховавши батька, поставив собі за мету винайти пристрій, який зробив би процес куріння менш шкідливим для курця і його оточення. Тому в 2003 році він подав заявку на патент пристрою «Електронна сигарета з розпиленням без полум’я», а компанія Golden Dragon Holdings, проявивши зацікавленість в інноваційному винаході вченого, вже через рік змогла випустити перший промисловий зразок електронної сигарети.

    Вчені дискутують

    Незважаючи на стрімке поширення та розгорнуту рекламацію електронних сигарет, у міжнародному науковому середовищі ведеться гостра дискусія з цього питання між прихильниками і противниками використання ЕСДН.

    У 1976 році професор Майкл Рассел писав: “Люди курять для нікотину, але вони вмирають від смоли”, маючи на увазі, що шкода від куріння викликана перш за все токсинами, що виробляються при спалюванні тютюну. І справді, згідно з дослідженнями, основною причиною початку використання електронних сигарет в 51,3% курців була спроба кинути курити. Крім того, самі ж виробники електронних сигарет, незважаючи на те, що до теперішнього часу не проведені необхідні клінічні дослідження, які доводять їх ефективність і безпеку, просувають такі пристрої як засіб допомоги при відмові від куріння стандартних сигарет. Електронні сигарети не продукують смол, які пов’язані з тютюновим димом і можуть бути основною причиною емфіземи та раку легень. Саме тому багато курців вважають, що ЕСДН допомагають їм кинути курити.

    Всі наявні дослідження, метою яких було оцінити ефективність використання електронних сигарет для відмови від тютюну, не виявили статистично значущої переваги використання електронних сигарет, порівняно з нікотинозамісною терапією. Результати таких наукових досліджень дозволяють стверджувати, що ефективність використання ЕСДН як засобу, спрямованого на повну відмову від куріння, поступається застосуванню багатьох лікарських засобів. Однак варто зазначити, що за таким параметром, як зменшення інтенсивності куріння, ефективність електронних сигарет досягала 50%.

    Крім того, було доведено, що застосування електронних сигарет для відмови від паління ніяк не пов’язане з успіхом у припиненні курити. Так, було виявлено, що основним фактором, який впливає на успіх, є ступінь бажання кинути курити, а використання електронних сигарет не було значущим фактором для відмови від тютюну.

    Інші дослідження виявили, що в групі курців, які використовували електронні сигарети для відмови від куріння тютюну, ймовірність кинути курити була статистично значимо нижчою, ніж у групі осіб, в якій електронні сигарети не використовувалися з цією метою.

    Ще одним аргументом “за” використання ЕСДН у виробників та користувачів є відсутність пасивного куріння, оскільки електронні сигарети не утворюють тютюнового диму, який при згоранні стандартних сигарет є джерелом виділення токсичних речовин у повітря. Однак окремі дослідження показують, що при курінні електронних сигарет у повітрі накопичуються нікотин та інші шкідливі речовини аерозолю.

    Токсичний склад

    Ще одним негативним аспектом використання електронних сигарет є те, що кілька досліджень демонструють наявність токсичних металів (кадмій, нікель, свинець) і силікатів у парах електронної сигарети, хоча вони й присутні на більш низькому рівні, ніж у звичайних сигаретах. Той факт, що в аерозолі ЕСДН при видиху міститься в середньому більш низький рівень токсичних речовин, ніж при курінні звичайної цигарки, не означає, що ці рівні є прийнятними для тих, хто перебуває поруч з курцем. До того ж, було встановлено, що в деяких брендах рівень вмісту канцерогенів, наприклад, формальдегіду, чи інших токсичних речовин, як-от акролеїну, настільки ж високий, як і в димі від звичайних сигарет.

    В електронних сигаретах для генерації аерозолю нікотиновий розчин стикається з нагрівальним елементом, що містить важкі метали (олово, нікель, мідь, свинець, хром). Саме тому вченими відділення клітинної біології та неврології Каліфорнійського університету в Ріверсайді було проведено дослідження пари електронних сигарет на вміст у ній важких металів. Дослідники виявили, що в аерозолі містилося олово, нікель та інші важкі метали в концентрації, що у 100 разів перевищувала концентрацію металів у тютюновому димі сигарет марки Marlboro. Наночастини нікелю і хрому, скоріш за все, надходили в аерозоль з нагрівального елемента. Ці частинки здатні легко проникати в альвеоли легень, створюючи локальний токсичний ефект і проникаючи в артеріальну кров. Для прикладу, олово має цитотоксичні властивості відносно легеневих фібробластів людини.

    Летальний результат

    Крім того, є й інші негативні сторони використання електронних сигарет. Нікотин, що потрапляє в організм, може спричинити летальний результат. Виробники електронних сигарет повідомляють, що кожен змінний картридж для електронної сигарети зазвичай містить від 6 до 24 мг нікотину, але деякі з них можуть містити більше 100 мг. Наприклад, для дитини вагою 30 кілограмів потрапляння в організм 24 мг нікотину загрожує розвитком гострого отруєння нікотином чи навіть летальними наслідками.

    На ринку також існують картриджі, при використанні яких в одній затяжці вміст нікотину на 20% перевищує вміст нікотину в затяжці стандартної сигарети, що збільшує ймовірність формування нікотинової залежності.

    Деякі види електронних сигарет дозволяють користувачеві самому змішувати розчин з різних інгредієнтів, що може призводити до створення розчинів із неконтрольованою концентрацією нікотину і ароматичних речовин. В результаті таких дій вміст нікотину в крові людини може бути в 20 разів вищим, ніж при викурюванні звичайної цигарки. До того ж, така модифікація дозволяє користувачеві самостійно переобладнати такі вироби, пристосовуючи їх до вживання інших речовин, наприклад, канабісу. Намагаючись привабити покупців, виробники почали випускати ЕСДН у вигляді звичних речей, як-от авторучки чи USB-флешки. Це дозволяє використовувати електронні сигарети непомітно для інших, на робочому місці чи в місцях, де куріння заборонене, що може призводити до споживання підвищених доз нікотину і збільшує ризик розвитку нікотинової залежності.

    Вже зараз продаж ЕСДН, що містять нікотин, заборонений в 13 з 59 країн, де прийняті закони про регулювання обігу і продажу ЕСДН. Однак більшість із цих 13 країн повідомляють, що електронні сигарети доступні для населення, ймовірно, через незаконну торгівлю і транскордонний продаж через інтернет.

    Варто також пам’ятати, що ВООЗ у своїй доповіді щодо електронних сигарет, що була озвучена 13-18 жовтня 2014 року в Москві, робить висновок, що «курці отримають максимальну користь для здоров’я тільки в тому разі, якщо повністю припинять споживати як тютюн, так і нікотин».

     

    Наталя Мостова

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!