“Щоб молоду не зурочили”: як на Франківщині подружжя виготовляє традиційний гуцульський убір — чільце

 • На створення одного виробу подружжя витрачає п’ять-шість днів.

  Михайло Зеленчук разом із дружиною Марією із села Бережниця Верховинського району, що на Івано-Франківщині, виготовляють чільця — традиційний гуцульський головний убір. Його одягають наречені на весілля, а також на свята. На створення одного виробу подружжя витрачає п’ять-шість днів.

  Як на Гуцульщині створюють автентичні прикраси, пише “Суспільне”.

  Подружжя Зеленчуків з Івано-Франківщини виготовляє традиційний гуцульський убір — чільце

  Перейняв справу від батька

  “Чільце не носять постійно. Молоді дівчата, коли йшли до церкви, одягали прикрасу просто на чоло. Нареченій на весіллі — на очі. Висульки внизу прикраси — бомблики називаються — закривали молодій очі, щоб не зурочили”, — розповідає Михайло Зеленчук.

  Подружжя Зеленчуків з Івано-Франківщини виготовляє традиційний гуцульський убір — чільце

  Майстер почав виготовляти чільця ще у дитинстві. Такі ж автентичні прикраси створював його батько.

  “Тато робив паси, а мама ткала, мама робила силянки, тато трісунки робив. У цьому я виріс, навчився це робити з дитини”, — розповідає Михайло Зеленчук.

  Майстер каже, що колір чілець у кожному гуцульському селі відрізняється.

  “У нас на Верховинщині використовуються більш такі чорнобриві кольори. Якщо брати Косівський район, наприклад, села Яворів чи Соколівка, у них чільця більше схожі на корони. У Космачі для прикрас використовують здебільшого жовті тони”, — каже Михайло Зеленчук.

  Щоб робити чільця, має бути добрий зір

  Його дружина Марія навчилася робити чільця, коли вийшла заміж.

  “Починається робота з розкроювання матеріалу. Потім у тканину закладаються шнурочки, зашиваються. У середину також кладеться картон”, — говорить Марія Зеленчук.

  Майстриня додає: чільце складається з металевої пластини, оздобленої витисненими кружечками, що кріпиться на оксамитову тканину.

  “Просто підшити чільце — важко. Треба довгенько посидіти, бо пришивається воно через малесенькі дірочки. Потрібна тонесенька голка, щоб все рівнесенько було. І добрий зір має бути”, — каже Марія Зеленчук.

 • Металеву пластину прикрашають трикутними бляшками із зубчиками, які власноруч робить Михайло. На них подружжя нанизує бісер та лелітки. На одне чільце потрібно до 150 бляшок. Нижню частину прикраси оздоблюють декоративними бомбликами. А завершують чільце традиційною прикрасою — китицею.

  “У нас скрізь використовуються китиці: на кожухах, сардаках. Гуцули люблять таке пишне і файне”, — говорить Михайло Зеленчук.

  Одне чільце Михайло та Марія виготовляють п’ять-шість днів.

  На Івано-Франківщині виготовляють традиційний гуцульський убір — чільце

  “Ми робимо чільця, щоб зберегти традицію”

  У 2023 році подружжя виготовило 20 чілець. Одне з них надіслали у Сполучені Штати Америки.

  “В останні роки почали відроджуватися традиції. Багато людей питають, цікавляться. Ми виготовляємо чільця, щоб зберегти цю традицію. Своїх внуків вчимо робити, вони вже трохи вміють і допомагають нам”, — розповідає Михайло Зеленчук.

  Подружжя також відновлює старі чільця.

  “Ми ще займаємося і реставрацією. Давні вироби важко відновлювати, бо є такі, що вже сиплються, але все одно робимо”, — каже майстер.

  У Михайла Зеленчука є мрія — виготовляти ще один атрибут гуцульського одягу — паски з металевими елементами та інкрустованим каучуком.

  Нагадаємо, за роль у «Довбуші» франківський актор отримав кінонагороду «Чорний лотос»

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!