«Porto Franko Гогольfest»: п’ять днів, які змінять Франківськ

  • У середу, 8 червня, взяв старт прем’єрний фестиваль «Porto Franko Гогольfest» – неосяжне за масштабами мистецьке дійство, якого столиця Прикарпаття ще не бачила. Довгоочікуваний лайнер сучасного міжнародного мистецтва таки дістався берегів «порту Франківськ».

    Впродовж п’яти днів, 8-12 червня, в Івано-Франківську вперше відбувається міжнародний фестиваль «Porto Franko Гогольfest» – синтез  візуального мистецтва, кіно, музики, літератури, театру. Чому саме Івано-Франківськ? Бо це неповторне місто з неймовірною атмосферою, культурою, історією та людьми. Це місто – місце сили. Воно надихає, воно творить, створює і народжує. Організатори фестивалю обіцяють не тільки захопливу програму «PFGF», а й дарують можливість відкривати цікаві локації, які мають історичну цінність для міста.

    Театральні експерименти

    Зокрема, на франківців очікує цікава, неординарна та насичена програма як театрального мистецтва, так і поєднання різних видів мистецтв. А все тому, що одним із девізів фестивалю є симбіоз різних мистецтв, різних локацій, інколи дуже несподіваних. Отже, в рамках фестивалю буде представлено театр з міста Магдебург (Німеччина), Тбіліський академічний театр імені К. Марджанішвілі (Грузія), спільний танцювально-театрально-хореографічний проект Іспанії та України, Центр сучасного мистецтва «Дах» (Київ, Україна), Львівський академічний духовний театр з оперою «Йов», яку вперше представили минулого року у Києві, а потім побачив Пекін, Нью-Йорк, Філадельфія та Стенфорд. А також, безперечно, ексклюзивну виставу Івано-Франківського обласного муздрамтеатру «Три сестри» за драмою А.Чехова.

    «Світ диктує мікс сучасних мистецтв, і поєднання різних його видів – театру, кіно, музики, хореографії – в рамках одного фестивалю є дуже цікавим, як на мене. Саме цей якісний і цікавий продукт пропонує «Porto Franko Гогольfest» для глядача не тільки з України, а й інших країн», – зауважує заслужений артист України Олексій Гнатковський. Актори театру давно планували зробити open air адаптацію відомого драматичного твору А.Чехова, тобто поставити її на відкритій локації в маленькому камерному дворику. «Зрештою, під час вистави буде застосовуватися як внутрішня площадка історичної місцини, тобто вікна та двері палацу, так і зовнішня», – каже актор. За словами Олексія Гнатковського, глядач побачить своєрідне поєднання театру та архітектури.

    Ще однією новинкою театральної програми є «Карбідо» – польський експериментально-інструментальний гурт. Колектив пов’язаний з мистецьким угрупованням Томаша Сікори «Hermetyczny Garaż», в рамках якого реалізує свої музичні роботи. З 2005 року гурт співпрацює з українським письменником Юрієм Андруховичем. «Karbido» у своїх виступах у рамках фесту поєднає музичний супровід, відеомапінг і театральний перформанс. Польський рок-гурт виступатиме на території Палацу Потоцьких, на спеціальній сцені, яка впродовж фестивалю буде приймати як театральні та музичні перформанси, так і багато інших програм.

    13393521_1082869398435761_98318898_n

    Кіно нон-стоп

    У рамках кінопрограми «Porto Franko Гогольfest» буде показано кіносагу «Кримські історії» молодого режисера Нарімана Алієва. «Особливий акцент буде зроблено на кримському питанні. Саме тому один із перших фільмів, якій буде показуватися, – це єдиний фільм, який представляв Україну на 66-му Берлінському кінофестивалі, – «Кримські історії» Нарімана Алієва. Це дуже якісне кіно, яке буде цікавим для перегляду аудиторії фестивалю «Porto Franko», – розповів журналіст і водночас сценарист Олексій Гвоздик. За його словами, у рамках фестивалю також буде представлено декілька стрічок, як українських, так і міжнародних. В основному це будуть короткометражки, а також документальні фільми. Відтак стилі та жанри абсолютно різні. Разом із тим, буде мультиплікація.

    Варто наголосити, що кінопокази відбуватимуться у театрі кіно «Люм’єр», а сама локація матиме назву «Гранд кафе». «Концепція кінопрограми збігається з концепцією самого фестивалю: це налагодження  діалогу з різними регіонами України, адже географічно програма охоплює Карпати, Львів, Чернівці, Ужгород, Маріуполь, Київ та Славутич», – наголошує Олексій Гвоздик. Цікаво, що кожну наступну кіноподію будуть представляти організатори або режисери фільмів. За задумом організаторів, це наблизить глядача до подій, а також створить ефект живого спілкування із залом.

    Спеціальна подія кінопрограми – нічний показ сучасного українського кіно у режимі нон-стоп. Починаючи з 12-ї години ночі і до самого ранку ми будемо крутити стрічки. В останній день фестивалю буде представлено великий кіно-музичний перформанс під назвою «Реве та стогне». Це буде гучна подія, яка повинна зібрати численних слухачів і глядачів. «Ми плануємо зробити так, щоб усі кінопокази мінімально перетиналися з іншими програмами, так що усі охочі зможуть подивитися кіно, а також потрапити на вистави чи концерти», – наголошує Олексій Гвоздик, зауважуючи також, що вхід на усі події кінопрограми фестивалю буде безкоштовним. Тому варто поспішити запланувати цей час, адже кількість місць буде обмеженою.

    Візуальні ефекти

    За легендою, Івано-Франківськ постав на місці стародавнього моря, що надихнуло куратора візуальної програми, відому столичну художницю Дар’ю Кольцову на створення візуального шоу під назвою «LITORALIS». Термін позначає частину узбережжя морського дна, що осушується під час відпливу. Ця зона – символ темпоральності та межі, проміжку між грандіозними припливами та відпливами. Власне, візуальна програма вже презентувала перші роботи. Польський художник Станіслав Шумський намалював на стіні франківської кам’яниці мурал. Він з’явився на будинку поруч із бюстом Івана Франка. Малював його художник три дні, долаючи страх висоти. Станіслава Шумського до нашого міста запросили організатори. Художник каже, що все, що намалював, – абстракція і кожен бачить там те, що хоче побачити.

    «Це абстракція. Це збірка символів, яку я підглянув у довколишньому середовищі», – каже Станіслав. Він також зазначив, що йому дуже сподобався Франківськ, місцева культура та вишиванки. «Тут поміж підробок спортивних штанів «Adidas», які, зрештою, я сьогодні також купив, можна знайти сорочки, оздоблені орнаментами та вишивками ручної роботи. Думаю, це унікальний вияв пошани до культурної спадщини і водночас важливий елемент публічного простору, який з гордістю використовують місцеві мешканці», – сказав художник.

    Ще одна цікава і неординарна подія фестивалю – у міських автобусах гратиме президентський оркестр у рамках музичної акції «Децентралізація». У ній візьмуть участь солісти Національного президентського оркестру, які виконуватимуть авангардну академічну музику у маршрутках, що прямують до спальних районів. «Цікаво подивитись на реакцію людей, – каже куратор програми «Експериментальна і класична музика» Ілля Разумейко. – Очевидно, коли вони послухають цю музику, то захочуть знову повернутися до російського шансону в маршрутках, проти якого зараз так активно виступають».

    Насамкінець варто наголосити, що вхід на всі акції, окрім тих, що відбуватимуться в музично-драматичному театрі ім. І.Франка, вільний. Квитки на платні події можна придбати в касі театру. Усім мешканцям і гостям Івано-Франківська – гарного відпочинку!

    Андрій МЕНІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!