Старі методи: у Росії ув’язнили 12 розробників гіперзвукових технологій

 • Троє обвинувачених померли після слідства.

  Ніхто з науковців, заарештованих за звинуваченнями у передачі «таємниць про російську гіперзвукову зброю» за останні роки, оборонною тематикою не займався.

  За останні шість років Федеральна служба безпеки Росії безпідставно звинуватила в державній зраді щонайменше 12 науковців-фізиків, які начебто передавали іноземним розвідкам інформацію про військові розробки.

  «У 2018 році президент Владімір Путін публічно заявив про світову першість Росії у виробництві гіперзвукового озброєння, аналогів якому нібито немає у світі. Під час послання федеральному зібранню він представив та розхвалював російські гіперзвукові ракети. Презентація супроводжувалась анімаційним роликом, як гіперзвукові ракети летіли в напрямку США. Виступ супроводжувався неприхованими погрозами країнам Заходу, йдеться у розслідуванні російської служби ВВС, оприлюдненому 1 лютого.

  Після заяви президента російські спецслужби почали затримувати і висувати обвинувачення в державній зраді науковцям-фізикам, які не мали стосунку до гіперзвукового озброєння і займалися виключно фундаментальною наукою.

  Відомо про щонайменше 12 затриманих вчених. Троє обвинувачених померли після слідства. Ніхто з цих науковців, заарештованих за звинуваченнями у передачі «таємниць про російську гіперзвукову зброю» за останні роки, оборонною тематикою не займався.

  Вчені публікувалися в різних закордонних наукових журналах, брали участь у міжнародних семінарах та конференціях. Натомість їх тексти почали перевіряти на наявність державної таємниці, після чого почали висувати обвинувачення. Майже всі кримінальні справи по державній зраді розвивались однаково. ФСБ шукала серед міжнародних проектів за 10-15 років те, що «максимально підходить».

 • «Завдання було не знайти винуватих, а в кожному інституті посадити по кілька людей. Потішити его, показати, що російські ракети – найкращі та їх намагаються вкрасти», – розповів юрист Євген Смирнов із спілки адвокатів та правозахисників «Перший відділ».

  Спілка допомагає фігурантам «шпигунських» справ у Росії, а сам Смирнов до свого вимушеного від’їзду з країни у 2021 році захищав у судах звинувачених у держзраді, зокрема й учених.

  До теми: Уряд підтримав експериментальний проєкт з виробництва боєприпасів до безпілотників

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!