– Сьогодні – День пам’яті жертв політичних репресій.
17 травня (третя неділя травня) відповідно до Указу Президента України від 21.05.2007 р. відзначається День пам’яті жертв політичних репресій.
Після приєднання Західної України до УРСР-СРСР в результаті «радянізації» з Галичини радянська влада депортувала близько 400 тис. українців. На початку 1941 р. в тюрмах перебувало близько 25 тис. ув’язнених, головним чином студентів, учителів, лікарів, адвокатів, представників заможнішого населення. На початку німецько-радянської війни у в’язницях Станіславської області розстріляли 1000 осіб, Львівської – 2464, Дрогобицької – 1101, м. Луцька – 2000, у Ковелі – 194, Дубні – 260, Перемишлі – 267 осіб – всього понад 16 тис. осіб. Загалом за 1939-1941 pp. жертвами репресій (депортацій, ув’язнень, розстрілів) став чи не кожен десятий мешканець Західної України. В одній лише Галичині – Дрогобицькій, Львівській, Станіславській та Тернопільській областях, за підрахунками дослідника І. Андрухіва, за той період населення зменшилося майже на 700 000 чол. У Дем’яновому Лазу біля Івано-Франківська під час розкопок у 1989 р. знайшли людські кістки розстріляних НКВД галичан і змогли ідентифікувати 524 осіб. Для 22 із них вдалось встановити особу, робота в архівах СБУ дозволила визначити імена іще 400.
У 1998 році недалеко від поховань відкрили меморіальний комплекс «Дем’янів лаз».
– Також сьогодні – Всесвітній день пам’яті жертв СНІДу, Всесвітній день електрозв’язку та інформаційного суспільства та Всесвітній День боротьби з гомофобією.
ПОДІЇ:
– 17 травня 1924 р. – на засіданні міської ради Станиславова ухвалили додатки до оплати від патентів за виробництво і продаж алкогольних напоїв. Згідно з цим рішенням, крім оплати за патенти, встановлювався ще й податок у розмірі 100% від вартості патенту за виробництво алкогольних напоїв і 200 % – від продажу алкоголю. Проте, уже в серпні 1924 р. податок за продаж алкогольних напоїв постановою магістрату був зменшений до 100 % від вартості патенту. Такими ці податки і залишилися до 1939 року. Кошти стягувалися на користь міської громади.
Реклама пива Седельмаєра
Золочів. Поч. ХХ ст.
– 17 травня 1922 р. – у Львові ЦК УСДРП надрукував лист «Голод на Великій Україні» до соціалістичних організацій світу із закликом про допомогу голодуючим УСРР. У листі також містилося звернення до міжнародних благодійницьких організацій, а також до уряду РСФСР про необхідність справедливого розподілу продовольчої допомоги між голодуючими Росії ій України.
– 17 травня 1936 р. – товариство «Коломийський Боян», Музичний інститут ім М. Лисенка в Коломиї в залі ощадної каси дали шевченківський концерт за участю відомого співака М. Голинського (тенор) та рецитатора Ю. Геника-Березовського. Хором диригував Р.Ставничий, оркестром – Р. Рубінгер. Виконували твори Б. Вахнянина. С. Людкевича на слова Т.Шевченка.
– 17 травня 1940 р. – Станіславський обласний Будинок народної творчості розгорнув роботу зі збирання місцевого фольклору. В області працювало чотири бригади, які записували народні пісні, коломийки, оповідання, легенди. У с. Нижнів Тлумацького району записали вірш селянки Ганни Юшак, в якому «вона висловила думки визволеного народу»: «Живи, любий рідний Сталін. Живи з нами цілий вік. Бо ти є для нас на світі Найдорожчий чоловік».
– 17 травня 1990 р. – у Коломиї на будинку музею Гуцульщини відкрили меморіальні дошки Йосафату та Володимиру Кобринським.
ІМЕНИНИ: Кирило, Климент, Микита, Пелагея, Зосима
НАРОДИЛИСЯ:
– Народився Дутчак Василь (17.05.1951; м. Городенка) – композитор, керівник народно-самодіяльного оркестру народної музики «Покутські музики» (м. Городенка). Брав участь в обласних, республіканських та міжнародних фестивалях фольклорної музики. Лауреат фестивалю «Лемківська ватра» в Польщі та фестивалю фольклорної музики в Болгарському містечку Бургасі. Автор багатьох інструментальних та вокально-інструментальних творів. Керівник театру пісні «Гроно».
– народився Господарчук Ярослав (17.05.1956 р.) – художник, родом із Калуша. Активний учасник районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок, автор вітражів на теренах Прикарпаття і за кордоном, брав участь у реставраційних роботах Троїце-Сергієвої Лаври (Росія). Майстер пейзажу. Роботи: «Цвіте сліпота», «Літо», «Травень», «Цвіте груша», «Відлига», «Старі черешні», «Де вітер гуляє і птиця ширяє» та інші.
Господарчук Ярослав
«Знайомі незнайомці», Господарчук Ярослав, КМТ 2014
ЮВІЛЕЙ:
– 95 років від дня народження канцлера-мітрата о. Романа-Андрія Кияка (1920-1998), греко-католицького священика, богослова і проповідника.
ЦІКАВО:
– 17 травня 1970 р. – експедиція норвезького мандрівника-дослідника Тура Хейєрдала на папірусному човні «Ра-2» вирушила з марокканського міста Сафи у плавання через Атлантичний океан, щоб довести можливість досягти берегів Америки древніми народами Африки.
«Ра-2» з радянським лікарем Юрієм Сенкевичем на борту досяг берегів Барбадосу через 57 днів
Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк
Читайте також:
Цей день в історії Прикарпаття: 1 травня, 2 травня, 3 травня, 4 травня, 5 травня, 6 травня, 7 травня, 8 травня,9 травня, 10 травня, 11 травня, 12 травня, 13 травня, 14 травня, 15 травня, 16 травня
Цей день в історії Прикарпаття. Січень, Лютий, Березень, Квітень
17.05.2015