«Неймовірні» (2021)

 • Бойовик, драма, трилер, фантастика, фентезі

  Джосс Уідон, Девід Семел, Зетна Фуентес

  У ролях: Лаура Доннеллі, Енн Скеллі, Олівія Вільямс, Джеймс Нортон, Том Райлі

  Лондон кінця XIX століття. Після дуже дивної події, в якій, судячи з усього, замішаний корабель НЛО, у жителів міста (переважно жінок) починають з’являтися надзвичайні здібності. Три роки по тому багато з них стали ізгоями: релігійні фанатики вважають їх біснуватими, одержимі лікарі препарують їх у спробах дізнатися джерело сили, а стурбовані аристократи бачать у їхньому існуванні антимонархічну змову. Обителлю «порушених» дівчат стає притулок святого Ромуалдаса. Керують ним вдова Амалія Тру і винахідниця Пененс Едейр: перша добре б’ється і бачить уривками майбутнє, друга бачить… електрику і створює стімпанк-ґаджети. Разом вони намагаються врятувати бідних дівчат від смерті і змінити громадську думку про «порушених».

  Було б, звичайно, іронічно, якби знятий Уідоном матеріал розбавили знятими на швидку руку сценами і змонтували в повну кашу, але після чотирьох епізодів є відчуття, що до глядача дійшло власне те, що планував сам творець. Сильні героїні, легкий гумор, внутрішньокомандна динаміка, винахідливий екшен – все це на місці. Інша річ, що ці елементи, які виділяли «Баффі», «Ангела», «Світлячків» або «Ляльковий дім» серед інших серіалів нульових, давно стали індустріальною нормою. Не змінився сам Уідон, він ніби взагалі не стежив за еволюцією серіалів в 2010-х і вирішив створити «Неймовірних» за своїми старими лекалами: вийшов такий нехитрий і сценарно застарілий серіал кінця нульових, зате з кіношним продакшеном. Величезна масовка, натуралістично намальовані фаєрболи, що вилітають з рук, триметрова дівчина в кадрі, погоня за ретельно відтвореним жебраком на вулицях Лондона – все дуже красиво, але який у цьому сенс, якщо кожні три хвилини глядач або позіхає, або закочує догори очі?

  Найбільш явний приклад творчої деградації Уідона – його талант прописувати сильних героїнь. Основний принцип залишився той же: не така як всі, маргіналізована дівчина відстоює своє право на існування. Раніше Уідон працював щиро, тому йому вдавалося органічно написати і розвинути історію про протистояння героїні прийнятим нормам. Тепер він радше відповідає на громадський запит, але не йде далі майже комедійної ідеї: «що, якщо у жінок з’явилися надздібності, а чоловіки залишилися незадоволені». Тут велике дослідне поле: патріархальне суспільство до виникнення руху суфражисток, чоловіки, які буквально перетворилися на «слабку стать», але творці не реалізували навіть десятої частини потенціалу історії. Цим «Неймовірні» нагадують пізні сезони «Оповідання служниці» – серіалу, який почався як видатна екранізація великої книги Маргарет Етвуд, але швидко деградував до односкладового соціального коментаря про пригноблення жінок в епоху Трампа.

  Звичайно, хтось, навпаки, зрадіє невиразній репрезентації феміністських ідей, але без цього стає практично неможливо виправдати існування «Неймовірних». Це просто безглузда woke-суміш «Людей Ікс» і «Ліги видатних джентльменів» – неповоротка пародія зі збіркою кліше без оригінального погляду і спроб якщо не деконструювати, то хоча б збагатити чимось новим жанр. Після чотирьох епізодів взагалі не ясно, куди рухається серіал. Перевантажена сюжетними арками і героями історія поки що зводиться до парочки невиразних ідей: eat the rich – все зло йде від багатих; будь собою і тримайся таких же знедолених. Напевно, цього вистачило б невибагливому ТВ-блокбастеру, щоб стати легким супергеройським guilty pleasure на пару вечорів, але для драми, що відводить велику частину хронометражу серйозним обговоренням природи сили і змов аристократів, це, на жаль, смертельний вирок.

  ФЕЛІНСЬКИЙ

   

   

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!