ПОДІЇ:
– 20 квітня 1920 р. Львів – при учительському товаристві «Взаїмна поміч» засновано педагогічну комісію для видання педагогічної літератури.
– 20 квітня 1922 р. – Нестор Махно, називаючи себе командувачем Революційно-Повстанської Армії України, письмово звернувся до станиславівського повітового староства з проханням про дозвіл йому, дружині і ще сімом побратимам «оселитись в м. Львові або в однім із міст Польщі на становищі мирних громадян робітників». Оригінал прохання зберігається в обласному архіві. Текст, очевидно, писала дружина, вчителька за освітою Галина Кузьменко, «батько» лише поставив підпис. Невідь-чому Махно звертався з проханням про оселення в одному з міст Польщі до станиславівського староства, адже мав знати, що таке питання не в його компетенції. Найімовірніше, це було зондування ситуації: а раптом клюне!
У той час до поліції вже надійшла заява проти Махна від місцевих громадян Ф. Дурасєвича, Р. Дурасєвича та Б. Зав’єса і про те, що він в Україні нібито «наказав вистріляти чималу кількість поляків і жидів, у тому числі батька Зав’єса» (М. Головатий // galychyna.if.ua/publication/ukrainism).
Нестор Махно
– 20 квітня 1924 р. Станіслав – відбувся установчий з’їзд «Української партії національної роботи», створеної з групи «Заграва». Головою партії обрано С. Підгірського, заступником голови – О. Луцького, а секретарем Д. Паліїва. Орган – партії – двотижневик «Заграва».
– 20 квітня 1944 р. – продовжуючи контрнаступ, з’єднання 1-ї танкової армії вермахту зайняли райцентр Ланчин Станіславська області.
– 20 квітня 1944 р. – в Галичині оголошено новий набір українських добровольців до охоронних частин СС.
– 20 квітня 1978 р. – Позачергова сесія Верховної Ради УРСР схвалила нову Конституцію УРСР, яка проголосила УРСР «соціалістичною загальнонародною державою» і законодавчо закріпила роль Компартії як керівної і спрямовуючої сили суспільства.
– 20 квітня 1984 р. – Державний комітет СРСР по цінах знизив роздрібні ціни на солоні і пряні оселедці івасі на 37-40%.
– 20 квітня 1997 р. – в місті Коломиї віче засудило побиття народного депутата П. Мовчана депутатами Марченком і Вітренко.
ІМЕНИНИ: Данило, Георгій, Килина
НАРОДИЛИСЯ:
– 20 квітня 1807 р. – народився польський поет, етнограф, дослідник Гуцульщини Вінцент Поль. Помер 2 грудня 1872 р.
Вінцент Поль
– 20 квітня 1889 р. – в с. Голови Верховинського району народився етнограф, письменник і культурний діяч Петро Шекерик-Доників. Автор книг «Дідо Іванчик», « Рік вірувань у гуцулів», артист Гуцульського театру Гната Хоткевича.
Петро Шекерик-Доників
– 20 квітня 1892 р. – в Кутах Косівського району народився Іван Баб’юк – український освітній діяч, сотник УГА, комендант станції Коломия. Помер 15 лютого 1965 р.
– 20 квітня 1913 р. – народився Григорій Пришляк – діяч ОУН. Жив у Коломиї. Помер 22 вересня 2002 р.
Григорій Пришляк
ЮВІЛЕЇ:
– день народження Яни Бобалік (1970 р., Івано-Франківськ) – композитора та педагога, автора збірників для дітей «Промені радості», «Різнобарвна веселка нот», «Музичний дивосвіт», «Музичне сузір’я», пісень.
Яна Бобалік
Я. Бобалік. Танго
ЦІКАВО:
– 20 квітня 1940 р. – у США продемонстрований перший електроний мікроскоп.
Електронні мікроскопи мають більшу роздільну здатність порівняно з оптичними мікроскопами, окрім того вони можуть застосовуватися також для отримання додаткової інформації про матеріал і структуру об’єкту. Такі мікроскопи можуть збільшувати зображення у 2 млн. разів, таким чином, можна практично розглядати об’єкти розміром з атом.
Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк
Читайте також:
Цей день в історії Прикарпаття: 1 квітня, 2 квітня, 3 квітня, 4 квітня, 5 квітня, 6 квітня, 7 квітня, 8 квітня, 9 квітня, 10 квітня, 11 квітня, 12 квітня, 13 квітня, 14 квітня, 15 квітня, 16 квітня, 17 квітня, 18 квітня, 19 квітня
Цей день в історії Прикарпаття. Січень, Лютий, Березень
20.04.2015