Цей день в історії Прикарпаття. 30 квітня

 • – сьогодні Міжнародний день джазу.


  Уперше це свято відзначили в 2012 році, проте про введення нової дати до календаря Генеральна конференція ЮНЕСКО оголосила ще в листопаді 2011 року.

   

  Джаз виник наприкінці 19 – початку 20 століття в США як синтез африканської та європейської культур і донині залишається унікальною формою музичного мистецтва, що об’єднує раси і національності, стирає межі між людьми і державами. Люблять джаз і на Прикарпатті.

  Джаз-квартет «ART PRESTIGE» створений у 2009 році при Івано-Франківській обласній філармонії. Упродовж п’яти років колектив бере активну концертну участь у житті міста та відвідує з гастролями багато міст України, а також є  учасником проектів та фестивалів. Склад квартету: Мирослав Пасічняк – саксофон, Роман Микитюк – фортепіано, Богдан Ткачук – ударні. Художній керівник – Арсен Бучинськиий, контрабас.

  у народі сьогодні вшановують Зосима і Саватія, які  вважаються заступниками бджіл і пасічників. До цього часу вже і береза, і вільха розпускаються. Якщо береза швидше ніж вільха лист розпустила, то чекали сухого літа, а якщо вільха швидше ніж береза, то пророкували мокре літо. Із 30 квітня до 5 травня можна почути перше кування зозулі.

  ПОДІЇ:

  – 30 квітня 1921 р. – уряд ЗУНР виробив й запропонував Найвищій раді і Лізі націй проект «Основ державного устрою Західноукраїнської республіки».

  – 30 квітня 1942 р. – перервано зв’язок із станиславівського гетто з навколишнім світом. Шлюзи (пропускні пункти) закрили, від того часу в єврейському гетто почався голод.

  – 30 квітня 1945 р. – встановлено прапор перемоги над Рейхстагом.

  – 30 квітня 1960  р. – у радянських газетах з’явилося повідомлення про успішну розробку родовищ нафти в тайзі під Тюменню. Значний вклад у промислову розробку сибірської нафти зробили спеціалісти з Прикарпаття.

  ІМЕНИНИ: Семен, Андрій, Олександр

  НАРОДИЛИСЯ:

  – 30 квітня 1310 р. – народився Казимир III –  польський король із династії П’ястів. У 1349 р. захопив Галицьку землю, українці Галичини надовго втратили власну державність.

                  Казимир ІІІ

 • – 30 квітня 1950 р. – народився Сергій Морозов, український футболіст і тренер. Заслужений тренер України. У листопаді 1999 року очолив «Прикарпаття», але втриматися з клубом у вищій лізі не зумів — команда лише за додатковими показниками поступалася сімферопольській «Таврії».

             Сергій Морозов

  – 60 років минає Євгену Бондаренку (1955), композитору, родом з Коломиї. Його пісні виконують народні артисти України Богдан Сташків, Михайло Кривень, заслужений артист Михайло Попелюк та інші відомі співаки. Євген Бондаренко – автор кількох збірок пісень.

  ЦІКАВО:

  Ніч із 30 квітня на 1 травня – Вальпургієва. Згідно з легендою, саме ніч із 30 квітня на 1 травня відьми, дочекавшись певної години, натирають тіло чарівною маззю і, вимовивши заклинання, схоплюються верхи на мітлу, яка миттю донесе їх до місця шабашу. Відьми розповідають одна одній про свої чорні справи, які вони зуміли зробити впродовж року.

                                     Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк

  30.04.2015

   

   Читайте також:

  Цей день в історії Прикарпаття: 1 квітня2 квітня3 квітня4 квітня5 квітня6 квітня7 квітня8 квітня9 квітня10 квітня11 квітня12 квітня13 квітня14 квітня15 квітня16 квітня17 квітня18 квітня19 квітня20 квітня21 квітня22 квітня23 квітня24 квітня25 квітня26 квітня27 квітня28 квітня, 29 квітня

   

  Цей день в історії Прикарпаття. СіченьЛютийБерезень

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!